Kupujesz dużo opału na zapas? Podpowiadamy, jak prawidłowo przechowywać węgiel



Kwestia właściwego składowania dotyczy również tych, którzy uzupełniają zapasy na bieżąco. Jedni przygotowują się do sezonu grzewczego z dużym wyprzedzeniem, inni wolą śledzić prognozy i starannie cyrklować wydatki. W każdym przypadku sposób przechowywania węgla, przez dłuższy lub krótszy czas, wpłynie na niektóre właściwości surowca.

Względy praktyczne nie mogą całkowicie przesłonić kwestii bezpieczeństwa

Nie da się ukryć, że węgiel wymaga specyficznych warunków. Trzeba go dobrze zabezpieczyć przed wilgocią – w pomieszczeniach zamkniętych oznacza to konieczność zadbania o wydajną wentylację. Z kolei na zewnątrz potrzeba specjalnego, szczelnego zadaszenia. Nie należy zapominać o odprowadzeniu wody z podłoża. Bardzo dobrze sprawdzają się podkłady z wylewki bądź starannie ubitej gliny. Dobrym pomysłem jest też pakowanie węgla w workach lub pod plandekami. Rzecz jasna w składzie opału STACH stosujemy wszystkie dostępne metody. A co z kotłownią? Trzeba pamiętać, aby trzymać węgiel minimum 1 metr od pieca. W miejscu, gdzie rozżarzone kawałki opału wypadające z kotła nie zetkną się bezpośrednio ze stosem łatwopalnego materiału.

Węgiel należy chronić przed zawilgoceniem oraz wszelkimi zanieczyszczeniami

Kurz, pył, liście gałęzie – każde zabrudzenie może zmniejszać wartość opałową, a zarazem zwiększać emisję szkodliwego dymu. Ponadto sam węgiel zostawia po sobie sporo uciążliwego brudu i sadzy. Z tego względu miejsce przechowywania opału należy starannie oddzielić od części mieszkalnych. Rzecz jasna mając na względzie wszystkie zasady, o jakich wspomnieliśmy powyżej. Każdy rodzaj węgla cechuje się unikalną charakterystyką, nasi pracownicy chętnie udzielą wskazówek odnośnie prawidłowego składowania opału. Wystarczy złożyć zamówienie i skontaktować się z przedstawicielami firmy STACH. Zawsze możemy też porozmawiać osobiście, podczas załadunku węgla na naszym placu – zapraszamy do nas!

Powrót